Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Povratak u ekonomsku realnost

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 24 avgust 2010 23:13
Darth Vader
"Nadam se da ste shvatili poentu. Nije problem u državnim investicijama u privredu, problem je u njihovoj ekonomskoj racionalnosti. A to je merljivo na objektivan i nepristrasan način. Krajnje je vreme da predstavnici vlasti, danas, sutra, i ubuduće, počnu da polažu račune građanima koji su im ukazali poverenje na izborima. Tokom celog mandata potrebno je ocenjivati efikasnost i efektivnost Vlade u trošenju para poreskih obveznika, a ne samo na izborima, jer tako uvek gubimo četiri godine života u Srbiji!"

Jeste problem u drzavnim investicijama u privredu. Ne bih se ni ja protivio u principu drzavnim ulaganjima u privredu kad bi se iz toga eliminisala politika. Problem je u tome sto je iluzorno ocekivati da politika nece direktovati investiranje tih sredstava. Politicari su tu da ostanu na vlasti i to im je prvi prioritet koji dodje ispred svih ostalih. Dakle kad god se politicarima da moc da investiraju pare oni ce to raditi sa izborima na umu. Prema tome, socijalna drzava u kojoj se izbori kupuju razbacivanjem para na penzije, drazvnu administraciju, subvencije itd. samo vodi grckom scenariju. To je jedan od glavnih razloga zasto se "kapitalisti" protive velikom drzavnom uplitanju u privredu. Bolje pustiti decentralizovanom sistemu cijena da odredi alokaciju dobara nego Brozu, Milosevicu, Kostunici, Tadicu itd. Umjesto iluzornog iscekivanja "odlucnog obracuna sa korupcijom" kojeg svaka nova vlada obeca i neispuni, bolje onemoguciti politicarima da uspostavljaju barijere i dijele kredite; ukratko, bolje je minimizrati njihovu moc nad privredom i samim tim stetan uticaj njihove korumpiranosti nego vjecno iscekivati da oni sami sebe disciplinuju.
Preporuke:
0
0
2 sreda, 25 avgust 2010 00:08
Neofit77
Za autora
Već se primenjuje planirenje i izvršenje putem PPBI (planiranje, programiranje, budžetiranje i izvršenje), barem u Ministarstvu odbrane, za ostale resore Vlade ne znam. Ipak ja mislim da je veći problem konstantno curenje novčanih sredstava na neke privatne račune i račune politički podobnih preduzeća u vidu tih beskamatnih kredita, kada bi se to rešilo planiranje bi bilo efikasno i bez PPB.
Preporuke:
0
0
3 sreda, 25 avgust 2010 11:42
MP
Autor:"Priznajem, nije mi svejedno, nije pametno štrčati i talasati, ići protiv gomile, pa makar i ’ekspertske’"
Lepo je biti Don Kihot ,pa makar(upravo) samo sebe radi.
Preporuke:
0
0
4 sreda, 25 avgust 2010 12:30
Tijanić
Za početak ne treba plaćati TV pretplatu. Neka im pare daju oni za koga rade. Za narod Srbije ne rade sigurno.
Preporuke:
0
0
5 četvrtak, 26 avgust 2010 12:51
Marko
Zbog ovakvih tekstova cenim i poštujem NSPM. Ozbiljna, stručna i istovremeno poštena i hrabra analiza, koju bi trebalo da pročita i vlada i opozicija. Ali na to nas je g. Miljković već navikao.
Preporuke:
0
0
6 četvrtak, 26 avgust 2010 19:59
Zabrinuta
Aman, je li neko pročitao ovaj poslednji pasus? Pa to je ključna stvar u inače odličnom tekstu. To krčanje stomaka, to je ono što nas čeka i što nosi posledice koje trenutno niko ne može sa sigurnošću da predvidi. I ma koliko opravdano bili kivni na vlast, stranke i tajkune, nisam sigurna da svi skupa treba da se tome radujemo i to priželjkujemo.
Preporuke:
0
0
7 petak, 27 avgust 2010 19:48
Pera
I naravno sada će Jorgovanka Tabaković da izvuče fragmente iz ove analize i ne spominjući autora, da prestavi kao svoje stručno mišljenje u javnim nastupima. Ali dobro navikli smo na to od gosođe Tabaković. Svaka čast Prof. Miljkoviću, analiza je solidna.
Preporuke:
0
0
8 subota, 28 avgust 2010 17:49
stojan nenadović
Autor članka na jednom mestu kaže da "odobrena sredstva Fonda za razvoj su 45,45% deficita budžeta." A prema izveštaju Svetske banke "veliki deo finansijskih sredstava Fonda za razvoj odlazi na društvena preduzeća gde se manje od 10% zajma otplaćuje; ostatak se otpisuje u procesu restruktuiranja pred privatizaciju". Prema svedočenju Svetske banke, 90% zajmova Fonda za razvoj se otpisuje, što znači da se pretvaraju u poklon, tj. u nekreditni novac. Zašto vlada ne kaže da emituje nekreditni novac? Da li vlada ne zna šta radi ili to radi da bi pripremila poklon za privatnike? Ili ne sme da kaže da emituje nekreitni novac. Kina je imala fantastični uspeh otpisujući kredite. Argentina je bila u krizi goroj nego Grčka, bankrotirala je i otpisala 50% svojih kredita. To je sve nekreditni novac zato što je poklon. Ni Kina ni Argentina, ni naša vlada, ne kažu da je to nekreditni novac. To je nekreditni novac, i to je predloženo Samitu G-20, ali nije bilo na dnevnom redu Samita. Sada to treba da neko predloži Generalnoj skupštini OUN, i da pita zašto G-20 ne razmatra taj predlog. To može da predloži naša vlada i da obezbedi većinu u Generalnoj skupštini, ili čak jednoglasnost sveta. Nekreditni novac uveliko vlada svetom, ali svi još poštuju prevaziđenu doktrinu novca kao kredita. Zašto? Neko možda koristi ovakvo stanje. Ali većina sveta pati. Ako vlada Srbije može da poklanaj novac da bi od toga imali koristi budući kapitalisti, može da poklanja novac i za penzije i za dečije dodatke, kako sam ja to odavno predložio.
Preporuke:
0
0
9 nedelja, 29 avgust 2010 10:28
stojan nenadović
Autor navodi da sredstva Fonda za razvoj iznose oko 45% budžetskog deficita i citira izveštaj Svetske banke koji kaže da se sredstva Fonda za razvoj ulažu tako da se manje od 10% zajmobva otplaćuju, a više od 90% otpisuju u procesu restruktuiranaj pred privatizciju. Otpisivanje dugova znači emisiju nekreditnog novca. Tako radi Kina i ima razvoj od 12% godišnje. Mi imamo privatizaciju koja nije dala značajne rezultate. Poklanjaje novca za privatizaciju takođe neće dati neke naročite rzultate. Ni Svetska banka ni naša vlada ne nalaze ništa neobično u tome da se novac poklanaj radi privatizacije. Da se novac poklanja za penzije, ne pada im na pamet.
Preporuke:
0
0
10 sreda, 01 septembar 2010 13:44
dox
Izvanredna analiza, potpuno netipicna za inace nizak nivo rasprave o srpskoj ekonomiji. Bravo!
Preporuke:
0
0
11 ponedeljak, 06 septembar 2010 12:47
Pavle/D
Najpre da ponovm sto je napisao Marko
Zbog ovakvih tekstova cenim i poštujem NSPM. Ozbiljna, stručna i istovremeno poštena i hrabra analiza, koju bi trebalo da pročita [svako]

NSPM nije tek nesto, sto se na srpskom jeziku, kako se ono kaze: jos donekle da citati, nego nesto, kako se on kaze: na svetskom nivou, sto se tice aktuelnosti i kompetentnosti tekstova. Svaka cast!
A sad par reci ka ovom (takodje izuzetno dobrom) clanku. Naravno, duhovne prostitutke kapitala (ka kojima sapda i jedan od komentatora, znamo koji) ce pricati kako je za sve kriva drzava. Tridest godina se pomocu korumpiranih politicara i "ekonomista eksperata" vrsilo unistavanje "socijalne drzave", jer to ce - naravno, ne odmah nego jednog dana (kako su to uvek i komunisti obecavali) stvoriti raj na zemlji. Tamo gde je to uspelo unistena je ne samo drzava blagostanja nego i cela privreda. U USA ima 30 miliona nezaposlenih, otpusta se policija, gasi ulicna rasveta, zatvaraju skole, ...
U tradicionalnim drzavama blagostanja, koja imaju takve poreze zbog kojih bi - prema recima duhovnih prostitutki kapitala - trebali vec davno propasti (Svedska, Danska, Finska, ...) funkcionise jos sve i to izuzetno dobro.
U "diktatorskim" trzisnim privredama (Kina, Rusija, ...), koje su jos pre trebali propasti, funkcionise takodje sve
Da. Dokle ce narod dozvoliti da mu neoliberalne duhovne prostitutke i kojekakvi zlocinci i kriminalci iz "vasingtonskog konzensa" sole pamet
Preporuke:
0
0
12 ponedeljak, 06 septembar 2010 13:04
Pavle/D
The New York Times
The Horror Show
By BOB HERBERT
Published: August 9, 2010

The employment situation in the United States is much worse than even the dismal numbers from last week’s jobless report would indicate ...


dalje:
www.nytimes.com/2010/08/10/opinion/10herbert.html?_r=1&ref=bobherbert
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner